Aktuality

Nepleťte si servis a revizi plynového kotle, jak často je třeba revizi provádět

 

Zaměňování pojmů servis a revize je častou chybou laiků. A laikem je vlastně každý, kdo vytápí, ohřívá vodu anebo vaří či peče plynem, aniž by pořízenému zařízení rozuměl. Revizi navíc musí často udělat jiná firma, než ta, která zajišťuje servis. Revizní technik musí mít platné osvědčení a oprávnění.

 

Zásadní je bezporuchový provoz plynových zařízení

U plynových zařízení je obzvláště důležitý bezporuchový provoz a to jak z hlediska bezpečnosti, tak úspor drahého paliva. Mezi plynová zařízení patří plynové kotle (nástěnné i stacionární) a plynové kotle kondenzační, plynové krby a krbová kamna, ohřívače vody včetně ohřívačů průtokových, plynové sporáky a trouby a také regulační stanice plynu. Pravidelný servis se doporučuje u topných zařízení a zařízení na ohřev vody jednou ročně a to před a nebo po vytápěcí sezóně. Ovšem servis není povinný. Především bezpečnostní důvody nás ale nabádají tento krok nezanedbávat.

Servis není povinný, ale vyplatí se každoroční

Servis plynových zařízení by prostě měl být pravidelný roční, přirovnat to lze ke každoroční garanční prohlídce automobilu, kterou provádí po najetí určitých kilometrů autorizovaný servis konkrétní značky. Revize lze pak přirovnat k nezbytné technické prohlídce automobilu (STK). Ta se v případě automobilu provádí poprvé po pěti letech a poté každé 2 roky. STK v tomto případě není podmíněna výrobcem automobilu, ale zákony. A to samé platí i pro plynové kotle.

Revize plynových zařízení jsou stanoveny zákonem (Zdroj: Shutterstock)

Revizní technik s platným osvědčením a oprávněním

Revizi plynových instalací provádí revizní technik s platným osvědčením a oprávněním na tuto činnost. Revize se přitom provádí podle zákona 85/1978 Sb. každé 3 roky. Kontrolovat je však třeba také odkouření. Kontroly provádí kominík podle zákona 320/2015 Sb.. Systém ústředního vytápění pak v případě závady opravuje instalatér, zde se však již pravidelné revize a pravidelný servis neprovádí. Navíc si mnohé úkony můžeme dělat sami, například odvzdušnění a doplnění vody do systému.

Rizikem není při provozu plynových zařízení pouze případný únik plynu a nebo dokonce výbuch, ale především i únik oxidu uhelnatého, který může ohrozit zdraví a životy lidí. Předcházení poruch se prostě určitě vyplatí. Podle zákona o tepelné energetice je navíc majitel domu povinen udržovat plynové rozvody a zařízení v dobrém technickém stavu.

Každoroční servisní prohlídka se v tomto případě rozhodně vyplatí i po uplynutí záruční doby na nový kotel )a jiné plynové zařízení). Pravidelné servisní prohlídky jsou prevencí, pomohou včas odhalit případné nedostatky, čímž se zabrání ještě vážnějším poruchám. Navíc mohou právě servis a pravidelná údržba kotle snížit spotřebu paliva až o čtvrtinu. Platí také, že pokud je kotel, který stojí nemalé peníze, pravidelně čištěný, kontrolovaný a správně nastavený, prodlužuje se jeho životnost.

Vsaďte na jednoho technika

Nejlepší nakonec je přivolat každý rok stejného technika, který tak bude vaše plynová zařízení kontrolovat a udržovat dlouhodobě. A v ideálním případě takového, který může zároveň provádět pravidelné tříleté revize. Ostatně za současnou kontrolu, vyčištění, seřízení a revizi zaplatíte méně, než kdybyste si zvali 2 firmy. Samozřejmostí je, že bude tento technik zaškolen výrobcem konkrétní značky kotlů.

Revize jednou za 3 roky, ale i častěji

Četnost revize navíc není jen dána zákonem (jednou za 3 roky), ale může ji definovat i výrobce a nebo stanovit datum další revize revizní technik při poslední návštěvě. A pokud samozřejmě máte podezření, že něco není v pořádku, je třeba volat servisního technika okamžitě. Výjimkou nejsou ani služby havarijní. Přece jen jde o nebezpečný plyn. V takovém případě doporučujeme kotel vypnout a vypnout i přívod plynu do kotle.

Největším rizikem je únik spalin do obývaných prostor

A jaké je největší riziko při provozu plynových zařízení? Nejčastěji jde o únik spalin do prostoru bytu, domu a nebo kanceláře. Bohužel tyto spaliny nejsou cítit a nelze je proto snadno identifikovat. Revize komínů a spalinových cest se provádí při uvedení do provozu nového komínu nebo spalinové cesty, při opravě a nebo úpravě starého komínu, při změně paliva a nebo spotřebiče paliva a nakonec i podle platných vyhlášek. Kontrola a čištění komínů a spalinových cest by se měla provádět jednou do roka, nejlépe mezi topnými sezónami, při celoročním provozu pak dvakrát za rok.

Co obvykle zahrnuje servisní prohlídka

Servisní prohlídka obvykle zahrnuje měření emisí a účinnosti spalování plynového zařízení, prohlídku výměníku topného systému plynového kotle, prohlídku plynových částí kotle (těsnost plynových spojů zařízení, tlak plynu), prohlídku funkcí bezpečnostního řetězce plynového kotle a nakonec i kontrolu plynu. Zásadně důležité je pak čištění výměníku, jelikož se spalovací komora kotle při běžném provozu zanáší spalinami, čímž se snižuje účinnost vytápění. Odhaduje se, že správně vyčištěný kotel představuje o 15 % nižší náklady na palivo.

Kolik servis a revize přibližně stojí

Cena servisní prohlídky se pohybuje okolo 1 000 Kč (až 1 500 Kč), větší opravy a čištění pak obvykle od 1 000 Kč až cca do 2 500 Kč. Revize plynu a plynových zařízení vychází u rodinného domu na cca 1 500 Kč. Tlaková zkouška pro rodinný dům stojí cca 400 Kč. V případě bytu s více spotřebiči to bývá okolo 1 200 Kč, v případě jednoho spotřebiče 800 Kč.

 

Zdroj: zakonyprolidi.cz, porovnej24.cz

<< zpět na novinky